Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Śremie
previous arrow
next arrow
Slider

Author: , Posted: 30 czerwca, 2020, Categories: Uncategorized


Bezpieczny wypoczynek

Pracownicy PSSE w Śremie przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku.

Tegoroczne wakacje stawiają przed nami nowe wyzwania, które są spowodowane pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie. Spędzając miło czas na wyjazdach rodzinnych lub wypoczynku organizowanym dla dzieci i młodzieży należy pamiętać                          o zagrażającym nam wirusie. Wypoczywając należy przestrzegać zaleceń służb sanitarnych oraz Ministra Zdrowia. To od każdego z nas zależy jak szybko pokonamy rozprzestrzeniającego się wirusa na terenie naszego kraju. Dlatego z szacunku dla zdrowia innych obywateli przestrzegajmy zasady dystansu społecznego oraz podstawowych zasad higieny. A każdą formę wypoczynku należy przemyśleć pod kątem bezpieczeństwa zdrowotnego osób w niej uczestniczących.

W tym roku przygotowanie wypoczynku letniego będzie trochę inne niż do tej pory. Ze względu na obecną sytuacje epidemiczną w kraju, organizując wypoczynek letni dzieci                    i młodzieży należy przestrzegać zaleceń Ministerstwa Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia zawartych w linku poniżej:

Bezpieczny wypoczynek – wytyczne MEN, GIS i MZ dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 roku

Przedstawione procedury mają na celu ograniczenie ryzyka zakażenia dzieci i młodzieży oraz kadry podczas zorganizowanego wypoczynku letniego w czasie trwania epidemii COVID-19 na terenie kraju. Równie przydatne są instrukcje mycia i dezynfekcji rąk oraz zdejmowania      i zakładania maseczki.

Jak skutecznie myć ręce

Jak skutecznie dezynfekować ręce

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę

Jak prawidłowo zakładać i zdejmować rękawiczki

Skupiając się na wytycznych epidemicznych nie można zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.  Poniżej znajdują się linki do ulotek i plakatów sporządzonych przez pracowników Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Poznaniu. Warto, aby zarówno organizatorzy wypoczynku oraz rodzice zapoznali się z informacjami w nich zawartymi.

Wypoczynek! Warto wiedzieć

Patent na Bezpieczne Wakacje

Zosia radzi jak bezpiecznie spędzić wakacje

Aby Twoje dziecko bezpiecznie spędziło wakacje

Bezpiecznie w lesie

Bezpiecznie w górach

Bezpiecznie nad wodą

Instrukcja w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami

Organizatorzy i kierownicy wypoczynku powinni na bieżąco śledzić informacje na stronach internetowych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Zdrowia.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Śremie sprawuje nadzór w zakresie zapewnienia odpowiednich warunków zdrowotnych i higieniczno- sanitarnych w miejscu wypoczynku zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wzorem lat ubiegłych pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Śremie przy współpracy                                              z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Śremie przeprowadzą kontrole turnusów figurujących  w elektronicznej bazie wypoczynku w trakcie ich trwania.

Wypoczynek dzieci i młodzieży- co nadzoruje PIS

Baza wypoczynku MEN