Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Śremie
previous arrow
next arrow
Slider

Author: , Posted: 29 maja, 2020, Categories: Uncategorized


Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja corocznie obchodzony jest jako Światowy Dzień bez Tytoniu. W tym roku szczególny nacisk Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) kładzie na ostrzeżenie młodzieży przed szkodliwym wpływem nikotyny na młody organizm.

Przez dziesięciolecia przemysł tytoniowy celowo stosował strategiczne, agresywne i bogate
w zasoby taktyki, aby przyciągnąć młodzież do wyrobów tytoniowych i nikotyny. Wewnętrzne dokumenty branżowe ujawniają dogłębne badania i wyliczone podejścia mające na celu przyciągnięcie nowej generacji użytkowników tytoniu, od projektowania produktu po kampanie marketingowe mające na celu zastąpienie milionów ludzi umierających każdego roku z powodu chorób związanych z tytoniem nowymi konsumentami – młodzieżą.

W odpowiedzi na systematyczne, agresywne i trwałe taktyki przemysłu tytoniowego i pokrewnego w celu przyciągnięcia nowego pokolenia użytkowników tytoniu, Światowy Dzień bez Tytoniu 2020 zapewni kampanię kontrmarketingową i umożliwi młodym ludziom zaangażowanie się
w walkę z Big Tobacco.

Globalna kampania Światowego Dnia bez Tytoniu 2020 będzie służyć:

 • Obalaniu mitów i ujawnianiu taktyk manipulacji stosowanych przez przemysł tytoniowy
  i pokrewne, w szczególności taktyki marketingowe skierowane do młodzieży, w tym poprzez wprowadzanie nowych i nowatorskich produktów, smaków i innych atrakcyjnych cech;
 • Wyposażeniu młodych ludzi w wiedzę na temat intencji i taktyk związanych z przemysłem tytoniowym i pokrewnym, aby zaczepić obecne i przyszłe pokolenia na tytoniu i produktach nikotynowych; 
 • Wspieraniu wpływowych (w popkulturze, mediach społecznościowych, w domu lub
  w klasie) w celu ochrony i obrony młodzieży oraz katalizowaniu zmian poprzez zaangażowanie ich w walkę z Big Tobacco.

Należy mieć na uwadze, że powiązane branże manipulują młodzieżą poprzez:

 • Stosowanie smaków atrakcyjnych dla młodzieży w wyrobach tytoniowych
  i nikotynowych, takich jak wiśnia, guma balonowa i wata cukrowa, które zachęcają młodych ludzi do niedoceniania związanych z tym zagrożeń dla zdrowia i do ich używania
 • Eleganckie wzory i atrakcyjne produkty , które mogą być również łatwe do noszenia i są zwodnicze (np. Produkty w kształcie pamięci USB lub cukierków)
 • Promowanie produktów jako „zmniejszonych szkód” lub „czystszych” alternatyw dla tradycyjnych papierosów przy braku obiektywnej wiedzy naukowej potwierdzającej te twierdzenia
 • Sponsoring gwiazd / influencerów i konkursy sponsorowane przez markę w celu promocji wyrobów tytoniowych i nikotyny (np. Influencerów na Instagramie)
 • Marketing w punktach sprzedaży w punktach sprzedaży uczęszczanych przez dzieci , w tym ustawianie w pobliżu słodyczy, przekąsek lub napojów gazowanych i zapewnianie premii dla sprzedawców, aby zapewnić, że ich produkty będą eksponowane w miejscach często odwiedzanych przez młodych ludzi (w tym dostarczanie materiałów marketingowych
  i gablot sprzedawcom detalicznym)
 • Sprzedaż papierosów z jednym palcem oraz innych wyrobów tytoniowych i nikotyny w pobliżu szkół , co sprawia, że ​​dzieci w wieku szkolnym mają łatwy i tani dostęp do tytoniu i produktów nikotynowych
 • Pośredni marketing wyrobów tytoniowych w filmach, programach telewizyjnych
  i programach streamingowych online
 • Automaty do sprzedaży tytoniu w miejscach odwiedzanych przez młodych ludzi, pokryte atrakcyjnymi reklamami i ekspozycjami opakowań oraz podważające przepisy dotyczące sprzedaży nieletnim
 • Spory sądowe mające na celu osłabienie wszelkiego rodzaju przepisów ograniczających palenie tytoniu, w tym etykiet ostrzegawczych, ekspozycji w punkcie sprzedaży oraz przepisów ograniczających dostęp i marketing dla dzieci (w szczególności przepisy zakazujące sprzedaży i reklamy wyrobów tytoniowych w pobliżu szkół).

Świat nie może sobie pozwolić na kolejne pokolenie oszukane kłamstwami przemysłu tytoniowego, który udaje, że promuje wolność osobistego wyboru, jednocześnie zapewniając wieczne zyski – niezależnie od milionów ludzi, którzy każdego roku płacą życiem.

WHO zachęca wpływowych – w popkulturze, w mediach społecznościowych, w domu lub w klasie – którzy docierają do młodzieży i łączą się z nią, aby ujawnić manipulacyjne taktyki branży, aby stworzyć nowe pokolenie użytkowników tytoniu. Musimy upoważnić młodzież do stawienia czoła Wielkiemu Tytoniowi, rozwiewając jego kłamstwa i odmawiając używania produktów.

Globalna kampania obali mit i ujawni przebiegłą taktykę stosowaną przez te branże. Zapewni młodym ludziom wiedzę niezbędną do łatwego wykrywania manipulacji w branży i wyposaży ich w narzędzia do odrzucenia takiej taktyki, umożliwiając tym samym młodym ludziom przeciwstawienie się im. Jest to szczególnie ważne teraz, ponieważ badania pokazują, że palacze mają większe ryzyko ciężkiego przypadku koronawirusa. WHO wzywa wszystkich młodych ludzi do przyłączenia się do walki o pokolenie wolne od tytoniu.

Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia, gdyż w każdym momencie przynosi ono niewspółmierne korzyści zdrowotne:

Czy istnieją natychmiastowe i długoterminowe korzyści zdrowotne wynikające z rzucenia palenia dla wszystkich palaczy?

Korzystne zmiany zdrowotne, które mają miejsce:

 • W ciągu 20 minut spada tętno i ciśnienie krwi.
 • 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi spada do normy.
 • 2-12 tygodni poprawia się krążenie i zwiększa się czynność płuc.
 • 1-9 miesięcy, kaszel i duszność zmniejszają się.
 • Po 1 roku ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę mniejsze niż u palacza.
 • 5 lat ryzyko udaru jest zmniejszone do ryzyka osoby niepalącej po 5 do 15 latach od rzucenia palenia.
 • 10 lat ryzyko raka płuc spada do około połowy ryzyka palacza, a ryzyko raka jamy ustnej, gardła, przełyku, pęcherza, szyjki macicy i trzustki zmniejsza się.
 • 15 lat ryzyko choroby niedokrwiennej serca jest u niepalących.

Czy osoby w każdym wieku, u których już wystąpiły problemy zdrowotne związane
z paleniem, mogą nadal korzystać z rzucenia palenia?

Korzyści w porównaniu z tymi, którzy kontynuowali:

 • W wieku około 30 lat: zyskaj prawie 10 lat oczekiwanej długości życia.
 • W wieku około 40 lat: zyskaj 9 lat oczekiwanej długości życia.
 • Około 50 lat: zyskaj 6 lat oczekiwanej długości życia.
 • W wieku około 60 lat: zyskaj 3 lata średniej długości życia.
 • Po wystąpieniu choroby zagrażającej życiu: szybkie korzyści, ludzie, którzy rzucili palenie po zawale serca, zmniejszają swoje szanse na kolejny zawał serca o 50%.

Jak rzucenie palenia wpływa na dzieci narażone na bierne palenie?

Rzucenie palenia zmniejsza nadmierne ryzyko wielu chorób związanych z paleniem biernym
u dzieci, takich jak choroby układu oddechowego (np. Astma) i infekcje ucha.

Czy są jakieś inne korzyści z rzucenia palenia?

Rzucenie palenia zmniejsza szanse na impotencję, trudności w zajściu w ciążę, przedwczesne porody, dzieci o niskiej masie urodzeniowej i poronienia.

Poniżej zamieszczamy Oświadczenie WHO dot. Używania tytoniu i COVID-19 (komunikat z 11 maja 2020 roku):

Tytoń co roku zabija ponad 8 milionów ludzi na całym świecie. Ponad 7 milionów tych zgonów     pochodzi z bezpośredniego użycia tytoniu, a około 1,2 miliona jest spowodowanych narażeniem osób niepalących na bierne palenie.

Palenie tytoniu jest znanym czynnikiem ryzyka wielu infekcji dróg oddechowych i zwiększa nasilenie chorób układu oddechowego. Przegląd badań ekspertów ds. Zdrowia publicznego zwołanych przez WHO w dniu 29 kwietnia 2020 r. Wykazał, że palacze częściej chorują na COVID-19 w porównaniu z osobami niepalącymi.

COVID-19 jest chorobą zakaźną, która atakuje przede wszystkim płuca. Palenie zaburza funkcjonowanie płuc, utrudniając organizmowi walkę z koronawirusami i innymi chorobami. Tytoń jest również głównym czynnikiem ryzyka chorób niezakaźnych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, rak, choroby układu oddechowego i cukrzyca, które zwiększają ryzyko zachorowania na ciężką chorobę pod wpływem COVID-19. Dostępne badania sugerują, że palacze są bardziej narażeni na ciężką chorobę i śmierć.

WHO stale ocenia nowe badania, w tym badania, które badają związek między używaniem tytoniu, używaniem nikotyny i COVID-19. WHO wzywa badaczy, naukowców i media do zachowania ostrożności w zakresie wzmacniania niesprawdzonych twierdzeń, że tytoń lub nikotyna mogą zmniejszyć ryzyko COVID-19. Obecnie nie ma wystarczających informacji, aby potwierdzić jakiekolwiek powiązanie między tytoniem lub nikotyną w zapobieganiu lub leczeniu COVID-19.

Terapie zastępujące nikotynę, takie jak guma i plastry, mają na celu pomóc palaczom w rzuceniu palenia. WHO zaleca, aby palacze podjęli natychmiastowe kroki, aby rzucić palenie, stosując sprawdzone metody, takie jak bezpłatne linie rzucić palenie, mobilne programy do wysyłania wiadomości tekstowych i terapie zastępujące nikotynę. 

W ciągu 20 minut od rzucenia, podwyższone tętno i spadek ciśnienia krwi. Po 12 godzinach poziom tlenku węgla we krwi spada do normy. W ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i zwiększa się czynność płuc. Po 1-9 miesiącach zmniejsza się kaszel i duszność.

WHO podkreśla znaczenie systematycznie zatwierdzanych, wysokiej jakości, systematycznych badań, które przyczynią się do poprawy zdrowia jednostki i zdrowia publicznego, podkreślając, że promowanie niesprawdzonych interwencji może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

źródło: https://www.who.int/